Home Nezařazené Jezdíte na naftu? Do těchto měst už se s vaším autem nepodíváte

Jezdíte na naftu? Do těchto měst už se s vaším autem nepodíváte

1664
blank
blank

Plánujete-li se vydat k německým nebo rakouským sousedům na vánoční nákupy nebo adventní trhy, předem si zjistěte, zda vás tam vůbec pustí. Leckde mají auta s dieselovými motory stopku. Zapovězený je například Berlín, diesely starší deseti let se do jeho centra už nedostanou.

Zákaz pro naftové vozy s emisní normou Euro V a starší si město odhlasovalo již od září, teprve nyní ale začíná v centru rozmisťovat příslušné dopravní značky. Za porušení zákazu hrozí řidičům pokuta ve výši 25 eur (638 Kč) respektive 75 eur pro vozy nákladní (1913 Kč). Pravidla platí jak pro auta uvedena do provozu před 1. zářím 2009.

Zákaz se týká částí ulic Leipziger Straße, Brückenstraße, Friedrichstrasse, Reinhardtstraße, Stromstraße, Alt-Moabit, Hermannstraße a Silbersteinstrasse, celkově úseku o délce 2,9 km. Vozů registrovaných přímo v Berlíně, kterých by se měl zákaz dotknout, je více jak 192 000, v okolním Braniborsku je jich téměř 289 000. Město ale počítá také s výjimkami, dostanou je například těžce postižení či pečovatelské služby, ale i taxikáři či řemeslníci.

Přísný zákaz má přispět ke snížení emisí škodlivého oxidu dusičitého. Ten lékaři kladou do přímé souvislosti se vznikem nemocí srdce a krevního oběhu. Tzv. nízkoemisní zóny jsou označeny kruhovou zákazovou značkou s nápisem „Umwelt ZONE“. Kromě nich v Berlíně můžete narazit i na další značky, které mají přispět k zlepšení tristní situaci s ovzduším v centru města, například značky „Tempo 30“, které označují klidové zóny.